Brzozowski Dom Kultury 
realizuje projekt dofinansowany
 z Funduszy Europejskich 
„Archiwum Cyfrowe Kultury Brzozowskiej”
301645605_134243549315079_3970515537123471782_n

Zespół TOŁHAJE na Tygiel Kultury. Wschód Południa

Specjalny gość niedzielny 😉 na Tygiel Kultury. Wschód Południa

Zespół TOŁHAJE został założony w 2000 r. przez Janusza Demkowicza i Damiana Kurasza. Po krótkim czasie dołączyli do nich pozostali członkowie: Tomasz Duda, Łukasz Moskal, Maria Kulik, Piotr Rychlec i Maciej Cierliński. Koncertowali na wielu scenach w Polsce i na świecie (Czechy, Niemcy, Słowacja, Ukraina, Algieria, Wielka Brytania czy Węgry), zjednując sobie sympatię publiczności i jurorów. Ich osiągnięcia to m.in.:

🔶 płyta z muzyką z serialu „Wataha” otrzymała najważniejszą muzyczną nagrodę w Polsce – „Fryderyka”

🔶 I miejsce na XIX Międzynarodowym Festiwalu Pieśni i Muzyki Ludowej Młodych „Eurofolk Na Pograniczach”;

🔶 II miejsce na Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”;

🔶 Folkowy Fonogram Roku 2002 za płytę “A w Niedziela Rano” – nagrodą ufundowaną przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej przy Polskim Radiu;

🔶 nominacja płyty „A w niedziela rano” do nagrody “Fryderyk” w kategorii “Etnofolk” w 2004r.

🔶 nominacja płyty „Mama Warhola” do muzycznej nagrody „Fryderyki”

Warto także wspomnieć, że ich druga płyta – „Stereokarpaty”, tuż po premierze, była płytą tygodnia w Polskim Radiu Rzeszów.

W swojej twórczości grupa czerpie głównie inspiracje z polsko-ukraińskiego pogranicza kulturowego – szczególnie z tradycji muzycznej grup etnicznych zamieszkujących Bieszczady. Nazwa Tołhaje oznacza z węgierskiego zbójników grasujących w Beskidach. Zespół, tak jak niegdysiejsi tołhaje, beskidnicy, szarżują po folkowej scenie, mieszając style i gatunki muzyczne.

W czerwcu 2002 r. grupa reprezentowała Polskę na XXIII Festiwalu Europejskiej Unii Radiowej – EBU, w Mölln (Niemcy). Odwiedzili także Afrykę reprezentując Polskę, na Festiwalu Europejskiej Muzyki w Algierze. Od jesieni 2013 r. zespół współpracował przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do serialu „WATAHA”, najnowszej produkcji HBO. W wyniku tej współpracy z HBO, ukazała się w 2014 r. kolejna płyta zespołu, pt. „Czereda”, na której oprócz utworów wykorzystanych w serialu pojawiły się̨ także nagrania z koncertu na żywo, z towarzyszeniem lwowskiej i rzeszowskiej orkiestry smyczkowej – to jedyne takie połączenie w kręgu muzyki folk. Album „Czereda” zdobył uznanie i wyróżnienia, a jedna z kompozycji tej płyty trafiła na Listę Przebojów „Trójki” Polskiego Radia.

„Mama Warhola” to tytuł czwartej płyty zespołu Tołhaje. Album zawiera pieśni ludowe wykonane pierwotnie przez Julię Warholę, matkę Andy’ego Warhola. Utwory z tej płyty znalazły się na najnowszej ścieżce dźwiękowej do drugiego sezonu serialu HBO Wataha.

Większość członków zespołu współpracowało z różnymi artystami polskiej i światowej sceny muzycznej, tj. Gordon Haskel, John Lord (Deep Purple), Nigel Kennedy, Michael Bolton, Haydamaky, Katarzyna Nosowska, Kayah, Maria Peszek, Smolik, Pink Freud, Kora, Ewa Bem, Stanisław Soyka, Brodka, Justyna Steczkowska, Zakopower, Ania Dąbrowska i wiele innych.

Skład zespołu:

Damian Kurasz – gitary

Janusz Demkowicz – gitara basowa

Piotr Rychlec – akordeon, klawisze, gwizd, śpiew alikwotowy

Maria Kulik – śpiew

Łukasz Moskal – perkusja

Maciej Cierliński – lira korbowa

Tomasz Duda – saksofon sopranowy i barytonowy, klarnet basowy

Skip to content