Brzozowski Dom Kultury 
realizuje projekt dofinansowany
 z Funduszy Europejskich 
„Archiwum Cyfrowe Kultury Brzozowskiej”
ORKIESTRA_40lat_web

Orkiestra Dęta OSP “Fire Band”

Pierwsze wzmianki o istnieniu orkiestry dętej w Brzozowie dotyczą roku 1933. Jej pierwszym kapelmistrzem był znany w powiecie Brzozowskim dyrygent z Haczowa Tadeusz Kaszowski. W 1946 roku władze miasta Brzozowa postanowiły wznowić działalność orkiestry i podporządkować ją Ochotniczej Straży Pożarnej. Pracę z orkiestrą podjął Józef Maciuk. Prowadził orkiestrę w latach 1946 -1978

Prawdziwy rozkwit orkiestry następuje od lutego 1979 roku, kiedy to pracę z orkiestrą podjął absolwent Zakładu Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach mgr Tadeusz Podulka.

W minionym 25-leciu orkiestra-oprócz udziału w uroczystościach państwowych, strażackich i kościelnych na terenie gminy, powiatu i województwa – wielokrotnie zdobywała nagrody i wyróżnienia na wojewódzkich przeglądach orkiestr. Reprezentowała województwo krośnieńskie na przegląd ach orkiestr Ochotniczych Straży Pażernych Polski południowej w Krynicy Zdroju (1982), Myślenicach (1983), Chełmie Lubelskim (1988), Busku Zdroju (199()), Busku Zdroju (1992), Wadowicach (1994), Busku Zdrój (1996), Łącku (1997).

Podczas V pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny 10 czerwca a 1997 roku brała udział w składzie 15 połączonych orkiestr dętych w Mszy Św. podczas uroczystej kanonizacji błogosławionego Jana z Dukli.

W 2000 roku Orkiestra wzięła udział w obchodach Święta Niepodległości w Budapeszcie wraz z Reprezentacyjną Orkiestrą Wojska Węgierskiego.

Brzozowska Orkiestra Dęta jest tam wszędzie, gdzie podkreśla się wyjątkowość chwili, na trwale wpisała się w pejzaż kulturalny naszego miasta.

W orkiestrze grają ludzie w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach, wykonujący różne zawody, grają rodzice, synowie, córki. Daje to możliwość kontynuowania tradycji i doskonalenia poziomu artystycznego. Właśnie to szczególne miejsce w grupie muzyków zajmują ludzie młodzi, którzy w dobie rozwoju komputeryzacji potrafią pielęgnować tradycje OSP przez aktywny udział w życiu Orkiestry.

W roku 2001 orkiestra zdobyła I miejsce na Podkarpaciu w międzywojewódzkim konkursie orkiestr dętych.

Niewątpliwie największym sukcesem orkiestry  było zdobycie wyróżnienia za oryginalność brzmienia podczas finału Ogólnopolskiego Festiwalu Orkiestr OSP. W listopadzie 2004 r. w sali widowiskowej Brzozowskiego Domu Kultury odbył się koncert jubileuszowy XXV – lecia działalności artystycznej Orkiestry. Podczas jubileuszowego koncertu Orkiestra została odznaczona brązowym medalem „Za Zasługi Dla Pożarnictwa”.

9 stycznia 2005 r. Orkiestra Dęta OSP w Brzozowie występowała w największym studiu Telewizji Polskiej w Warszawie podczas XIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. XIII Finał oraz występ Orkiestry Dętej z Brzozowa wraz z mażoretkami transmitowany był przez TVP2

W 2005 roku brzozowska Orkiestra Dęta ponownie zdobyła I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Żurawicy w 2005 r. kwalifikując się  na XIX Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych  w Krynicy Zdroju w 2006 r.

Orkiestra posiada CD wydany przez Polonia Records.

Orkiestra liczy 40 muzyków.

Skip to content