Brzozowski Dom Kultury 
realizuje projekt dofinansowany
 z Funduszy Europejskich 
„Archiwum Cyfrowe Kultury Brzozowskiej”
kino_18,5x9 300dpi

Zespoły ludowe

Brzozowski Dom Kultury sprawuje patronat nad trzema kapelami ludowymi:

Graboszczanie

Fot. M. Michańczyk

W 1963 r. powstał w Grabownicy zespół obrzędowy „Wesele Grabownickie” wraz z kapelą ludową pod kierownictwem muzyka Ksawerego Dżonia.

W 1987r. została wyodrębniona kapela, z zespołu obrzędowego „Wesela”. Przyjęła nazwę „Graboszczanie”. Na falach Radia Rzeszów muzyka kapeli pojawiła się w 1992 r.( I nagranie studyjne). W 1993 r. Kapela zdobyła II miejsce w Polsce na XXVII Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.  Kapela obok występów samodzielnych przygrywa w 7 widowiskach obrzędowych, z których 5 jest nagranych dla TV Rzeszów. Kapela nagrała 2 samodzielne płyty CD dla Polonii Records w Warszawie oraz jest uczestnikiem 2 nagrań na płytach CD wraz z innymi kapelami Podkarpacia – dla tejże firmy. W 2001 r. Kapela znalazła się w 10 – tce kapel 100 notowania „Plebiscytu Kapel Radia Rzeszów” i brała udział w Jubileuszowym koncercie Radia Rzeszów  w Skansenie w Sanoku.

Dużym sukcesem kapeli i zespołu obrzędowego „Graboszczanie” było zdobycie I miejsca w Polsce w kategorii zespołów pieśni i tańca na VII Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej w Kielcach w 2002 r.

W 2004 r. kapela zdobyła II nagrodę w XX Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego. Ostatnio kapela nagrała w studiu nagrań BDK – „Rotunda” płytę CD „witejcie nam”

Górczanie

Zespół powstał w 2000 r., uczestniczy w lokalnych imprezach folklorystycznych (przeglądy kapel ludowych, pikniki ludowe, festyny, dożynki, jarmarki). W repertuarze kapeli znajdują się utwory wokalno – instrumentalne, w większości z regionu rzeszowskiego. Kierownikiem zespołu jest Zygmunt Podulka.

Przysietczanie

Kapela ludowa „Przysietczanie” z Przysietnicy została założona w 1996 roku, działa przy Brzozowskim Domu Kultury. W repertuarze Kapeli znajdują się pieśni i muzyka ludowa z okolic Brzozowa. W samym roku 2000 uczestniczyła w ponad 30 imprezach, w tym dała 20 koncertów. Uczestniczyła w przeglądach zdobywając wysokie miejsca (II miejsce, w Iwoniczu zdroju). Zespól ma na koncie 70 min. nagranie dla Radia Rzeszów i nagrania telewizyjne dla TV Rzeszów. Aktualnie zespół liczy 7 instrumentalistów i jedną wokalistkę


Skip to content